Gadkowski.pl

HISTORIA RODZINY GRUDNIÓW 2 Franciszek, 3 Jacek, 4 Zbigniew

inne publikacje

2 FRANCISZEK GRUDZIEŃ Franciszek Adam Grudzień
muzyk, 1930 - 1983


Franciszek Adam Grudzień, syn Józefa Grudnia i Marianny z Kolasów  urodził się 4 czerwca 1930 roku w Jasicach na Kielecczyźnie. Kiedy miał pięć lat, zmarła jego matka.  Rodzina Grudniów mieszkała wówczas w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie jego ojciec prowadził orkiestrę przy Hucie Ostrowiec i inne zespoły muzyczne.
Od najmłodszych lat Franciszek wzrastał wśród dźwięków różnych instrumentów, które rozbrzmiewały w domu. Tam właśnie rozpoczęła się jego edukacja muzyczna, a pierwszym nauczycielem był ojciec.
Gdy rodzina Grudniów przeniosła się do Opatowa w 1946 roku Józef Grudzień od razu przystąpił do organizowania życia muzycznego. Zorganizował orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej oraz orkiestrę szkolną w Gimnazjum i Liceum imienia Bartosza Głowackiego. Franciszek, jako uczeń liceum, był prawdziwym filarem orkiestry szkolnej i wielokrotnie prowadził ją w trakcie różnych uroczystości, w zastępstwie ojca, który w tym czasie dyrygował orkiestrą strażacką.W 1948 roku Franciszek Grudzień wyjechał do Wrocławia, by tam kontynuować naukę w Średniej Szkole Muzycznej.Franciszek Grudzień z akordeonem, obok wykładowcy.


W 1951 roku Franciszek Grudzień został powołany do wojska i wcielony do Zespołu Pieśni i Tańca w Warszawie. Zespól ten został następnie przejęty przez Wojska Ochrony Pogranicza i przyjął nazwę Zespołu Estradowego „Granica".
Franciszek początkowo był koncertmistrzem zespołu i jednocześnie kontynuował naukę w Konserwatorium Muzycznym. Zdobył uprawnienia muzyka-solisty i przez 25 lat był kierownikiem orkiestry.
Z Zespołem Estradowym „Granica" Franciszek Grudzień  przez 31 lat występował na scenach całego kraju, a także poza jego granicami, grając na skrzypcach, saksofonie, akordeonie i fortepianie. Opracowywał i aranżował wykonywane utwory, a także zajmował się kompozycją.


Dziennikarze śledzący pracę zespołu „Granica" pisali przed wielu laty: „Bilans artystyczny Zespołu zamyka się ponad dwoma tysiącami koncertów, których wysłuchało dwa miliony osób" (red. B. Siudowski, artykuł pt. „Z żołnierską werwą", 1968 r.); "W ciągu 22 lat Zespół spędził w sumie 7 lat na estradach i w hotelach" (pismo „Granica", 1973 r.)Z tego okresu w archiwum domowym zachowało się ponad 200 listów, jakie Franciszek pisał z tras wyjazdowych do żony i dzieci. Opisywał w nich między innymi koncerty i warunki, w jakich pracowali artyści w terenie.
Franciszek Grudzień był człowiekiem niezwykle rodzinnym, towarzyskim, lubianym przez znajomych i współpracowników. Miał ogromne poczucie humoru, łatwość nawiązywania kontaktów i umiejętność znalezienia się w każdej sytuacji.
Mimo że od 1951 roku, aż do śmierci, mieszkał i pracował w Warszawie, nigdy nie zapomniał o Opatowie.
W 1978 roku z okazji Jubileuszu 60 - lecia Liceum im. B. Głowackiego i Pierwszego Zjazdu Absolwentów, skomponował muzykę do słów Aleksandry Gadkowskiej p.t. „Moje miasto".,  zaczynająca się od słów: „Na mapie mały znak”. Piosenka ta została wykonana na koncercie w Opatowie przez Zespól Estradowy "Granica" i spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Została włączona do repertuaru chórów Opatowskiego Ośrodka Kultury, krążą taśmy z jej nagraniem, a obecnie kilka jej pierwszych taktów jest sygnałem "Radia Opatów".


                                
Piosenka "Moje miasto" od 27 czerwca 2007 roku jest również hymnem Liceum im. Bartosza Głowackiego w Opatowie (obecnie Zespól Szkół nr 2), to jest od dnia podjęcia uchwały przez Radę Pedagogiczną tej szkoły - po uprzednim wyrażeniu zgody przez Aleksandrę Gadkowską – autorkę tekstu i Halinę Grudzień - żonę nieżyjącego już wówczas kompozytora, Franciszka Grudnia.
Utwór „Moje miasto" okazał się na tyle nośny, że do muzyki skomponowanej przez Franciszka Grudnia, zaczęły podkładać swoje własne teksty osoby z innych miejscowości. Należałoby w tym miejscu przypomnieć, że muzyka wraz z tekstem stanowi utwór łączny, który jest chroniony przepisami prawa autorskiego, a ponadto jest już dziedzictwem kulturowym Opatowa.
Związki Franciszka Grudnia z Opatowem zostały wzmocnione jeszcze przez małżeństwo zawarte 26 października 1953 roku z opatowianką, Haliną Szewczyk, będącą wówczas studentką Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie sędzią. Przeżyli wspólnie 30 lat. Po śmierci Franciszka, Halina Grudzień nie wyszła powtórnie za mąż.
Z tego związku urodziło się dwoje dzieci: córka Marzenna (1955 r.), która obecnie wraz rodziną mieszka w Kanadzie, jest psychologiem społecznym i dziennikarzem, oraz syn Jacek (1961 r.), który mieszka w Warszawie, jest kompozytorem muzyki współczesnej, filmowej i teatralnej.
Jacek jest już trzecim pokoleniem muzyków w rodzinie Grudniów. Jego pierwszym mentorem i nauczycielem był ojciec - Franciszek. Krótko przed śmiercią, na początku 1983 roku Franciszek Grudzień skomponował jeszcze utwór pt. „Barabasz", który otrzymał nagrodę na konkursie zorganizowanym przy udziale Związku Kompozytorów Polskich. Utwór ten był wykonany wówczas przez Centralną Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego.
10 maja 1983 roku Franciszek Grudzień zmarł nagle na atak serca. Spoczywa w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Czerniakowskim w Warszawie.


Grób rodziny Grudniów2 JACEK GRUDZIEŃ

 


Kompozytor, pianista

Jacek Remigiusz Grudzień, syn Franciszka i Haliny, z domu Szewczyk, urodził się 7 lutego 1961 roku w Warszawie.
Pochodzi z rodziny, w której od pokoleń wszyscy mężczyźni to muzycy.
Jego dziadek - Józef Grudzień (1907 - 1969), ojciec - Franciszek Grudzień (1930 - 1983) i stryj - Zbigniew Grudzień (1937) to artyści, którzy muzyce poświęcili swoje życie.
Nic zatem dziwnego, że i Jacek odziedziczył talent muzyczny.
Natomiast kobiety w tej rodzinie wybrały inną drogę. Matka Jacka Grudnia - Halina Grudzień (1934), ukończyła Wydział Prawa na Uniwersytecie Warszawskim i jest sędzią.
Jego siostra Marzenna Wiktorowicz (1955), ukończyła Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji na Uniwersytecie Warszawskim. Jest psychologiem społecznym i dziennikarzem. Ma córkę-Malinę Miedźwiedzką  (1975), którą mieszka w Kanadzie.
Ciotka Jacka Grudnia, córka Józefa Grudnia - Ewa Burdziakowska (1951), ukończyła Politechnikę Warszawską i jest inżynierem.
Żona Jacka, Małgorzata Grudzień, z domu Jarząbek (1966), którą poślubił 6 listopada 1993 roku, ukończyła Anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Mają córkę - Ewę (1994), która obecnie jest uczennicą Liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie.

Jacek Grudzień już jako student Wydziału Kompozycji Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie zadebiutował na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień". W 1986 roku ukończył studia z wyróżnieniem i wyjechał do Londynu na stypendium, ufundowane przez prof. Witolda Lutosławskiego, aby doskonalić swój warsztat kompozytorski. Skomponował tam utwór na chór i orkiestrę – „Lumen", który w 1992 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie, pod dyrekcją Stanisława Skrowaczewskiego, otwierał Światowe Dni Muzyki.
W 1988 roku otrzymał nagrodę na Konkursie Młodych Kompozytorów Polskich za utwór „Hologram II" na kwartet smyczkowy. Współpraca ze znakomitym gitarzystą, Leszkiem Potasińskim, zaowocowała utworem „Androvanda" - nagrodzonym w 1995 roku na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Gitarę Klasyczną.
W 1997 roku wyjechał do USA, na zaproszenie Washington University w Seattle, gdzie prowadził seminarium na temat polskiej muzyki współczesnej. Zainteresowania Jacka Grudnia muzyką elektroniczną doprowadziły do współpracy ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia, dla którego stworzył kilka kompozycji z gatunku "live electronic", łączących dźwięki elektroniczne z instrumentami klasycznymi.
W 2003 roku jego utwór "Ad Naan" otrzymał rekomendację na Trybunie Kompozytorów UNESCO w Wiedniu.
Twórczość kompozytorska Jacka Grudnia obejmuje również muzykę teatralną i filmową. Współpracując z takimi reżyserami jak: - Zbigniew Brzoza, Grzegorz Jarzyna, Agnieszka Lipiec-Wroblewska, Remigiusz Brzyk, Artur Tyszkiewicz i inni powstało wiele wybitnych spektakli z jego muzyką, między innymi „Bal", „Czarownice z Salem", „Magnetyzm serca" czy „Medea", która została zrealizowana w 2006 roku w Burgtheater w Wiedniu (reż. Grzegorz Jarzyna).Wiele z tych spektakli zostało następnie przeniesione do Teatru Telewizji. Za muzykę do spektaklu „Mary Stuart" (reż. Remigiusz Brzyk), otrzymał nagrodę w 2005 roku na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry" w Sopocie.
Jacek Grudzień napisał również muzykę do serialu telewizyjnego „Jest jak jest" (reż. Jan Łomnicki) oraz do filmu „AlaRm" (reż. Dariusz Gajewski).
W 2004 roku skomponował muzykę do filmu „Cała zima bez ognia", produkcji szwajcarsko- belgijsko -francuskiej, w reżyserii Grega Zglinskiego.
Film ten otrzymał wiele nagród i wyróżnień, między innymi na festiwalu filmowym w Cannes. W 2011 roku napisał muzykę również do drugiego filmu tego reżysera, pt. „Wymyk". Jacek Grudzień przez szereg lat był także kierownikiem muzycznym Teatru Studio w Warszawie.
(autor Jacek Grudzień)

Ze względu na całkowitą moją nieznajomość muzyki współczesnej, poprosiłam Jacka Grudnia by sam napisał swój życiorys.

Aleksandra Gromek Gadkowska
12 marca 2011

3 ZBIGNIEW GRUDZIEŃ to młodszy syn Józefa Grudnia. Urodził się w Ostrowcu Świętokrzyskim 13 września 19 37 roku.
Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Kielcach, a po jej ukończeniu Akademię Muzyczną w Warszawie.

Zbigniew Grudzień związał się na stałe z muzycznym środowiskiem Krakowa. Przez całe życie zawodowe grał na puzonie utwory muzyki poważnej w Orkiestrze Radia i Telewizji w Krakowie i w Orkiestrze Filharmonii Krakowskiej. Koncertowali w większych miastach w kraju i w większości miast Europy a także w USA (Nowy Jork, Boston, Waszyngton, Chicago), w Kanadzie (Toronto), w Japonii (Tokio, Hiroszima), i w Korei Płn. (Seul).
Dawali koncerty w najsłynniejszych salach koncertowych świata: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Royal Albert Hall w Londynie i Teatro Alla Scala w Mediolanie.
Zbigniew Grudzień przebywał na 3 letnim kontrakcie w Teheranie, gdzie grał w Operze Talare Rudaki składającej się z międzynarodowych muzyków: Polaków, Anglików, Australijczyków, Węgrów i Rumunów.
W roku 1995 wraz z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej w Castel Gandolfo grali koncert muzyki polskiej dla papieża Jana Pawła II.
Z podróży po świecie wraz z orkiestrą ma dużo pamiątek, fotografii, które robił w czasie zwiedzania, albumów znanych zabytków i ciekawych miejsc oraz zdjęcie z papieżem, zrobione przez papieskiego fotografa.
Od roku 1973 do 1976 roku był wykładowcą w Krakowskiej Wyższej Szkole Muzycznej.
Zbigniew Grudzień poślubił Bronisławę z Rogójskich - lekarza medycyny (1932 – 1996).
Zbigniew Grudzień od kilku lat jest na emeryturze i mieszka w Skawinie. Jego wielką pasją jest nadal muzyka, gra na pianinie, czasem po kilka godzin dziennie. Słucha radiowych nagrań najlepszych światowych muzyków, a w telewizji jego ulubionym programem jest Mezzo - francuski kanał dla melomanów z koncertami muzyki poważnej, współczesnej i jazzowej.
Drugą jego pasją jest sport, przede wszystkim tenis, który uprawia intensywnie. Nawet w zimie gra na ogrzewanych kortach. Rzadko jeździ samochodem, głównie porusza się na rowerze, w zimie jeździ na nartach i pływa na pobliskim basenie.

W dniu 22 lutego 2012 roku informacje o życiu Zbigniewa Grudnia uzupełniła jego siostra Ewa Burdziakowska.

Aleksandra Gromek Gadkowska
12 marca 2011