Gadkowski.pl

Ksiądz Jan Malinowski

inne publikacje

Ksiądz Jan Malinowski

Jan Malinowski urodził się 10 czerwca 1910 roku w Jankowicach w powiecie opatowskim w rodzinie chłopskiej. Jego rodzicami byli Michał i Katarzyna z Kłosowskich.
Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1935 roku z rąk Księdza Biskupa Jana Kantego Lorka.  Pracował w parafiach Libuszów i Bliżyn do 1939 roku.

We wrześniu 1939 roku dostał się do Budapesztu. Przez Rumunię i Francję dotarł do Bejrutu. W Dywizjonie Karpackim został kapelanem wojskowym. Brał udział w walkach Dywizjonu. Został ranny pod Tobrukiem. Po powrocie do zdrowia uczestniczył w walkach kampanii włoskiej: pod San Basilio, Monte Casino, Ankoną, Pessaro i Bolonią.
Koniec wojny znaczył dla niego emigrację. Włochy, Anglia i Argentyna to teren działalności duszpasterskiej naszego rodaka.
W roku 1956 osiadł na stałe w USA i był duszpasterzem środowisk polonijnych.

Za swe czyny wojenne i duszpasterstwo został odznaczony Orderem Św. Grzegorza, (był 38 Polakiem, który otrzymał go z rąk Papieża Piusa XII), Orderem Virtuti Militari, Orderem Polonia Restituta, Krzyżem Walecznych (trzykrotnie), Srebrnym Krzyżem Zasługi i szeregiem odznaczeń polonijnych.

Ksiądz Jan Malinowski zmarł w szpitalu w Chicago 4 grudnia 1974 roku. Pochowany został na cmentarzu Polskich Weteranów.
W 1975 roku Jego prochy sprowadziła do Polski siostra Irena Jakubczak i spoczęły na cmentarzu parafialnym w Przybysławicach.

Tekst na podstawie „Notatnik Bliżyński” 1991, tom IV

Aleksandra Gromek Gadkowska
11 kwietnia 2013