Gadkowski.pl

STEFAN POKRZYWA lekarz w Łagowie (1902-1943)

inne publikacje

Stefan Pokrzywa urodził się w Zochcinie koło Opatowa w 1902 roku. Był synem robotnika w majątku Jagnińskich. Świadectwo dojrzałości otrzymał w Gimnazjum im. B.Głowackiego w Opatowie. Jego nazwisko odnalazłam w gazetce Szkolnej 1921/22 na liście uczniów klasy VI.

Tytuł doktora wszech nauk lekarskich uzyskał w 1930 roku. Zamieszkał w Łagowie (pow. opatowski). Prowadził prywatną praktykę i był bardzo cenionym przez miejscowe społeczeństwo lekarzem.

W czasie II Wojny Światowej współpracował z oddziałem Armii Krajowej, leczył partyzantów, wykonywał drobne zabiegi chirurgiczne..15 marca 1943 roku przybył do Łagowa samochód z niemieckimi żandarmami, którzy mieli ze sobą listę osób wyznaczonych do aresztowania. Mimo, że został ostrzeżony, że znajduje się na tej liście nie ukrył się, uważając, że jako lekarz jest potrzebny zarówno Polakom jak i Niemcom.

Wyprowadzony z mieszkania został zastrzelony przed własnym domem. mając lat 41. Pochowano go na miejscowym cmentarzu.Po wojnie ekshumowany i przeniesiony do grobu rodzinnego na cmentarzu w Opatowie.

(Na podstawie publikacji Jana Bohdana Glińskiego "Słownik Biograficzny Lekarzy i Farmaceutów, ofiar II Wojny światowej". Wydawnictwo Medyczne "Urban & Partner" 1997, str. 334)

Aleksandra Gromek Gadkowska, 29 października 2010